Úvod Vitamín A

Vitamín A

Vitamíny jsou pro zdraví člověka nezbytné. Stejně jako ostatní látky, dostávají se do organismu především prostřednictvím potravy. Každý z vitamínů je prospěšný určitým způsobem. Ne jinak je to i s vitamínem A. Doporučujeme : Vitamín A na pleť, který redukuje vrásky.

K čemu je důležitý vitamín A?

Pod pojmem „vitamín A“ si lze představit skupinu látek, které mají podobné chemické složení. Nejaktivnější je tzv. retinol (vitamín A1). Předstupni vitamínu A by se daly nazvat (provitamíny) karotenoidy, je jich asi 600, ale pro člověka mají asi největší význam beta karoten, lutein a lykopen. Z karotenoidů si organismus člověka dokáže vitamín A vyrobit sám a to především v tenkém střevě a v játrech.

Největší vliv má vitamín A na zrak. Díky němu člověk vidí dobře za šera a správně rozeznává barvy. Kromě toho zajišťuje růst, vývoj, kvalitu a funkčnost sliznic, kostí a krvetvorby. Ovlivňuje spermie a vajíčka, je potřebný pro správný vývoj plodu. Určitým způsobem se podílí na ochraně proti nádorovému bujení, zvláště karotenoid lykopen.

Co se může stát při nedostatku vitamínu A?

Nedostatek vitamínu A se projevuje poškozením tkání. Zejména tam, kde jsou buňky aktivní a dělí se. Příznaky mohou být různé a největší škodu lze pozorovat především na vlhkých částech – sliznicích. Mezi symptomy avitaminózy A patří:

 • Ztráta chuti
 • Zpomalení nebo zastavení růstu
 • Šeroslepost
 • Porucha imunity
 • Vysychání sliznic

Při vysychání sliznice v očích dochází k poškození rohovky, což může vést až k oslepnutí. Při vzniku mnoha chorob se podílí nedostatek vitamínu A, mezi jinými jde např. o aterosklerózu a různé karcinomy. Mezi nejhorší důsledky nedostatku vitamínu A patří:

 • Poruchy tvorby kostí.
 • Nervové poruchy
 • Smrt

V civilizovaných zemích jde o ojedinělé případy, týká se to spíš rozvojových zemí, kde je avitaminóza celkem častá.

Může dojít k předávkování vitamínu A?

Ano, k tomu skutečně může dojít. Vitamín A má určité rozmezí potřebné denní dávky. K přehledu slouží následující tabulka.

 • děti do 3 let 0,4 mg
 • děti 4-6 let 0,5 mg
 • děti 7 - 10 let 0,7 mg
 • nad 10 let 1 mg
 • těhotné ženy 1,2 mg
 • kojící ženy 1,6 mg.

Jde o doporučené denní dávky, které lze bez rizika překračovat dvoj až troj násobně.

Vysoké dávky vitamínu A jsou pro organismus toxické. V případě gravidity mohou být velmi nebezpečné, protože mohou poškodit vývoj končetin plodu. V těhotenství je lépe se vždy o užívání jakýchkoliv vitamínů, léků i přírodních produktů poradit s lékařem.

Pokud lze uvažovat o předávkování vitamínem A, přichází v úvahu jeho užívání v podobě léků a to po dobu několika měsíců v desetinásobné míře doporučené denní dávky. Jednorázově by musela být dávka až stonásobná. Z jídla je předávkování fakticky nemožné, muselo by jít výhradně a každodenně o konzumaci potravin obsahujících vyšší dávky vitamínu A, např. játra.

 

 

 

Předávkování se projevuje:

 • apatií
 • nevolností a zvracením
 • suchou kůží
 • padáním vlasů
 • krvácením
 • poruchou vidění
 • bolestí kloubů

Předávkování provitamínů (karotenoidů) je nemožné. Při jejich zvýšeném přísunu lze pozorovat oranžové zabarvení kůže.Další informace o zdraví a nemocech najdete na webech Únavový syndrom a Plané neštovice.

Jakým způsobem je pro člověka vitamín A dostupný?

Vitamín A se do organismu dostává především potravou, jak už bylo uvedeno výše. Zdrojem jsou nejen živočišné, ale i rostlinné produkty.

Živočišné (vitamín A) :

 • játra
 • mléčné výrobky
 • vaječný žloutek
 • rybí tuk
 • ryby (zejména úhoř) a rybí játra

Rostlinné (karotenoidy) :

 • zelenina – mrkev, petrželová a celerová nať, rajčata, paprika, špenát, kopr
 • ovoce – meruňky, švestky, ananas, broskve aj.

Ovoce a zelenina by se měly konzumovat nejlépe syrové, varem nad 180°C se ničí.

Kromě potravy lze při nedostatku vitamínu A užívat tablety, které jej obsahují. Více se však doporučují doplňky stravy, které obsahují karotenoidy. Na kůži a sliznice beta karoteny, na oči lutein a na ochranu proti nádorovému bujení lykopen i beta karoten. Takových prostředků je dnes k dostání velké množství, jde převážně o přírodní produkty obohacené o vitamín E nebo Zinek, které usnadňují vstřebávání a zachování těchto látek.

Karotenoidy se používají s velkým úspěchem i k výrobě krémů proti stárnutí, opalovacích i samoopalovacích prostředků.

Závěr

Vitamín A spolu s provitamíny (karotenoidy) hrají důležitou roli v budování, vývoji i ochraně lidského organismu. Obecně platí, že je lépe předcházet potížím, správnou skladbou jídelníčku. Zdraví prospěšná je hlavně čerstvá zelenina a ovoce. Žlutě, oranžově a červeně zabarvené plody většinou obsahují karotenoidy. Když se k tomu občas přidá nějaká ryba bude to jistě zdraví prospěšné a nakonec i chutné.


Diskuse (47 komentářů)

Eli, (04. 07. 2014 12:08) Reagovat
[quote name="Marie"]Padají mi hodně vlasy byla jsem u kožařky a ta mi předepsala vit.A a tady jsem se dočetla že pokud je ho hodně tak můžou vypadávat vlasy...Je možné že mi ten vitamín A předepsala špatně ??...[/quote]to asi ne. Spíš bych se zaměřila být vámi na to, proč vám vypadávají vlasy. U žen to často může být hormonální nerovnováhou - menopauza, těhotenství, ale i třeba vysazení hormonální antikoncepce.
Sára, (01. 10. 2014 13:09) Reagovat
Je fakt, že si člověk normálně ani neuvědomí, co dokáže nedostatek vitamínů a minerálů. Cítila jsem se pořád unavená, bez energie i jsem se bála, jestli nemám nějakou vážnější nemoc a pak se ukázalo, že mě chybí "jen" nějaké vitamíny. Taky bylo chybou, že jsem téměř nejedla ovoce a zeleninu. Přírodní zdroje jsou nejlepší.
Lucka, (05. 11. 2014 13:47) Reagovat
[quote name="Sára"]Je fakt, že si člověk normálně ani neuvědomí, co dokáže nedostatek vitamínů a minerálů. Cítila jsem se pořád unavená, bez energie i jsem se bála, jestli nemám nějakou vážnější nemoc a pak se ukázalo, že mě chybí "jen" nějaké vitamíny. Taky bylo chybou, že jsem téměř nejedla ovoce a zeleninu. Přírodní zdroje jsou nejlepší.[/quote]A jak je to s vitamíny v těhotenství? Určitě jich je také třeba víc. Je možné užívat potravinové doplňky, nebo nejsou v těhotenství vhodné. Nemohou nějak ohrozit miminko?
Blanka, (04. 03. 2015 19:14) Reagovat
V poslední dobou se cítím nějak mizerně, unavená, bolest kloubů, malátnost...Byla jsem kvůli tomu i na krvi, ale nic mi nezjistili. Může to být nedostatkem vitamínů? Jak se to zjistí? Z krve asi ne, nebo by to zjistili ze základního rozboru?
Simona, (23. 04. 2015 08:17) Reagovat
[quote name="Blanka"]V poslední dobou se cítím nějak mizerně, unavená, bolest kloubů, malátnost...Byla jsem kvůli tomu i na krvi, ale nic mi nezjistili. Může to být nedostatkem vitamínů? Jak se to zjistí? Z krve asi ne, nebo by to zjistili ze základního rozboru?[/quote]Já myslí, že z komplexního krevního vyšetření se zjistí i stav vitamínů a minerálů v těle. Nevím, jestli z běžných odběrů krve, ale stejně by člověk měl jednou za čas podstoupit komplexní rozbor, aby věděl, zda je vše v pořádku. Tak si ho nechte u své lékařky udělat.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vitamín-A.cz
Kontakty