Úvod Slovník použitých pojmů

Slovník použitých pojmů

Slovník použitých cizích a odborných slov :


Apatie
- z řečtiny "stav bez útrap a vášní". V současné češtině znamená netečnost a resignaci, často jako příznak nějaké choroby. Odtud také apatický, netečný.

Avitaminóza - je chorobný stav vyvolaný naprostým nedostatkem určitého vitamínu. Může být např. způsoben jeho (dlouhodobě) nedostatečným přívodem, poruchou trávení, poškozením střevní mikroflóry, poruchou žláz s vnitřní sekrecí nebo jeho nekrytou zvýšenou potřebou (např. při podávání léků působících jako antagonisté vitamínů).

Beta karoten - je významný karotenoid. Betakaroten v lidském těle funguje jako antioxidant. Při jeho nedostatku se zvyšuje riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnost organismu.

Imunita - je obranyschopnost. Hlavním úkolem imunity je obrana organismu proti patogenům, nebezpečným cizorodým látkám (např. toxinům, mikroorganismům) či pozměněným buňkám vlastního těla (nádorové buňky).

Lutein - je karotenový pigment, který působí antioxidačně. Lutein zbarvuje do žluta v nízkých koncentracích a až do oranžovo-červena ve vyšších koncentracích. Je také obsažen v pampeliškách a květech slunečnice.

Lykopen - jeden z antioxidačních karotenoidů, významně se podílí na prevenci závažných chorob (rakovina, Alzheimerova choroba).

Rohovka - je průhledná kopulovitě zakřivená vrstva pokrývající přední část oční koule, to znamená duhovku, zornici a přední oční komoru.

Šeroslepost - je onemocnění zraku, které zapříčiňuje horší kvalitu vidění v šeru a ve tmě.


Diskuse (2 komentáře)

Hilda, (18. 07. 2015 05:52) Reagovat
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate itStop by my homepage Make You Smile: http://www.makingusmile.net
Twedt, (22. 02. 2016 06:43) Reagovat
The toys which are meant for older kids are more interactive, and may be connected for the computer or television. It is hard to treat kids without any toy and inflatable rentals are the best nerf gun shot ever to: http://buscador.redee.com/comentar.php?paginae=nerftoy.com/best-nerf-guns-ever toys hosts could get for these naughty guests. Most powerful nerf pistol Educational games and toys are simple and fun approach to capture children's attention and interest.It isn't coincidence that traditional wooden toys are actually around for generations and so are still popular today.The toys are manufactured by Bandai a top manufacturer and so are frequently given as gifts by Mcdonalds in promoting the show.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vitamín-A.cz
Kontakty